Recepta na ofertę sponsorską

tekst: Mateusz Konieczny

Czasem w trakcie realizacji projektu okazuje się, że wydaliśmy całą dotację lub nie uwzględniliśmy zakupu np. 3 ryz papieru do wydrukowania plakatów i ulotek. Co teraz? Załamać ręce? Raczej nie. Chwila namysłu… Jeśli wykonałeś dobrą diagnozę, znasz problemy otoczenia, wiesz, kto obok Ciebie mieszka lub pracuje, ale także dowiedziałeś się, gdzie działa aktywista, właściciel sklepu lub lokalnej firmy. Właśnie taka osoba może okazać się sponsorem. Jednak zanim udasz się na spotkanie z dyrektorem musisz odpowiednio przygotować się do takiej rozmowy. Poniżej przedstawiamy kilka rad, receptę sponsorską, na „szóstkę”, aby takie spotkanie sprawiło, że Ty i Twój pomysł zdobędziecie aprobatę przyszłego sojusznika.

  1. Przygotuj opis projektu.
  2. Przedstaw, dlaczego ten pomysł jest szczególny, niezwykły, „inny”?
  3. Zastanów się, jakie korzyści z udziału w Twoim przedsięwzięciu osiągnie sponsor.
  4. Czego potrzebujesz? Czy będą to pieniądze? A może materiały, akcesoria? Określ, co jest niezbędne do realizacji projektu.
  5. Staraj się znaleźć kilku potencjalnych sponsorów. Wówczas szansa na zdobycie sojusznika zwiększa się.
  6. Pamiętaj, aby sponsorzy nie byli dla siebie konkurencją.
  7. Bądź pewny siebie! Nie rezygnuj, gdy ktoś powiedział „nie” lub „nie mamy teraz pieniędzy”.

e-sponsor [linki]:


 

Rozmowa Mateusza Koniecznego z Panem Andrzejem Grabowskim właścicielem Agencji Artystyczno-Reklamowej "Punkt" z Sieradza

1 maja 2008 roku wspólnie z kolegami i koleżankami organizowałem festyn „Niezapomniane wspomnienia”*. Co przekonało Pana do udzielenia wsparcia mojej grupie**?


*) festyn „Niezapomniane wspomnienia” - uroczystość podsumowująca projekty i akcje zrealizowane przez grupę „Rozrywkowa młodzież” w latach 2003 - 2008.
**) „Rozrywkowa młodzież” - grupa młodych ludzi działająca w trzystuosobowych Krzakach. Młodzi w swoje działania angażują społeczność lokalną, promują „małą ojczyznę” oraz stwarzają dzieciom i młodzieży ciekawą formę spędzania czasu wolnego. Grupa wydała serię pocztówek z Krzaków. www.krzaki.info

Czy współpraca z młodzieżą przynosi korzyści prywatnym przedsiębiorcom? Dlaczego warto wspierać takie inicjatywy?

W jakie działania, wydarzenia, akcje angażuje się Pana firma?

Co jest ważne w rozmowie z potencjalnym sojusznikiem? Na co młodzi ludzie powinni zwrócić szczególną uwagę, zwracając się z prośbą o sponsoring?

Materiał wytworzony w ramach projektu zrealizowanego w programie Akademia Orange.