Warsztaty na kreskę

tekst: Olga Mickiewicz, 2011

Warsztaty fotograficzne czy filmowe? A może komiksowe? Do ich zorganizowania nie potrzeba wielu materiałów. Konieczna jest tylko osoba, która ma do czynienia z komiksem, parę przyborów do rysowania i głowa pełna pomysłów na własne rysunki.

Rysujesz komiksy? Znasz kogoś, kto się tym zajmuje? Historie opowiedziane za pomocą obrazków cię fascynują? Spróbuj zarazić swoją pasją innych. - Komiks rozwija wyobraźnię, uczy kreatywności - mówi rysownik Paweł "Szaweł" Płóciennik. - Daje niesamowite możliwości wymyślania historii, pojedynczych zdarzeń.

Szaweł prowadzi warsztaty komiksowe przede wszystkim dla dzieci. Podkreśla, że ważne jest, aby dać pełną swobodę uczestnikom zajęć w wymyślaniu fabuły, w dochodzeniu do swojego własnego stylu. - Można czasem coś zasugerować - co zmienić, żeby rysunek wyglądał lepiej, jakie techniki warto zastosować, ale nie można narzucać jakiejś określonej stylistyki. Ja sam daję rady, proponuję rozwiązania, ale nie wymagam kategorycznie stosowania się do moich wizji.

rys. Marta Zabłocka

Marta Zabłocka, która od kilku miesięcy regularnie zamieszcza swoje rysunki w Internecie, potwierdza, że w komiksie nie chodzi o jakiś konkretny styl. Według niej, najważniejsze jest to, co chce się przekazać - dopiero potem forma. - Warto obserwować, jak rysują inni. Jak opowiadają historię? Jak prowadzą kreskę? To wszystko może być dla nas inspiracją. Nie ma co jednak utwierdzać się w przekonaniu, że inni robią to lepiej, a my jesteśmy beznadziejni. Trzeba się po prostu otworzyć na samego siebie i wziąć się do roboty. A błędy traktować jako kolejny etap nauki.

Chociaż sama Marta uważa, że strasznie bazgrze, jej rysunki spotykają się z coraz większym zainteresowaniem. Współpracowała z Sylwią Chutnik, rysowała komiksy, zachęcające dzieci do czytania lektur, jej sylwetka znalazła się na stronie poświęconej młodym artystom. - Moje kreski są częścią mnie - mówi Marta. - Niezależnie od tego na ile prawdziwe czy wymyślone są przedstawione przeze mnie historie, zawsze bardzo je przeżywam i lubię do nich wracać.

Być może to właśnie zaangażowanie jest kluczem do sukcesu? - Jeśli chcesz prowadzić warsztaty, musisz mieć odpowiednie podejście do ludzi. Przede wszystkim jednak, komiks musi być Twoją prawdziwą pasją - podkreśla Szaweł.

rys. Paweł Płóciennik

Przepis na warsztaty? Odpowiednie proporcje teorii i praktyki, pisania scenariuszy i rysowania. - Moje zajęcia trwają zazwyczaj półtorej godziny, to jest optymalny czas - zdradza Szaweł. - Na początku zajęć wykładam teorię komiksową. Czasami przybliżam jakiś kontekst historyczny (np. historię stripów komiksowych, które miały swój początek na łamach prasy) bądź założenia, zasady jakimi się rządzą historie obrazkowe (rodzaje dymków, onomatopeje, symbole).

Szaweł przynosi też na zajęcia sporo komiksów, pokazuje konkretne przykłady, przybliża sylwetki charakterystycznych autorów. Druga część zajęć poświęcona jest na rysowanie, oparte na kilku płaszczyznach. - Rysujemy zarówno komiksy długie, jak i krótkie. Tworzymy ilustracje, rysunki postaci. Do tego pisanie scenariuszy, wymyślanie historyjek. Wszystko w odpowiedniej porze i w odpowiedniej dawce. Stosuję metodę: od szczegółu do ogółu.

Do przeprowadzenia zajęć potrzeba paru podstawowych przyborów do rysowania. Czarne cienkopisy, najlepiej o trzech grubościach (cienki, średni, gruby), ołówki, gumki i papier. I oczywiście - trochę wyobraźni.

- Zaczęłam rysować komiksy, bo szkoda mi było momentów, które bezpowrotnie mijają. Chciałam je zatrzymać - mówi Marta. - Teraz mam ciągle apetyt na więcej i więcej. I cały czas z przyjemnością się uczę. Kiedy po jakimś czasie wracam do moich starych rysunków, bywam zdziwiona, że to ja je stworzyłam. To daje ogromną frajdę.

Przydatne linki:

  1. Blog Szawła Płóciennika: http://szawelplociennik.blogspot.com/
  2. Blog Marty Zabłockiej: http://zycie-na-kreske.blogspot.com/
  3. Gdańska pracownia komiksowa: http://komiks.bblog.pl/
  4. Gildia Komiksu: http://www.komiks.gildia.pl/
  5. Komiksowa Agencja Prasowa: http://www.wrak.pl/

 

Olga Mickiewicz