Nie taki dziennikarz straszny

rozmowa z Aleksandrą Klich, reporterką "Gazety Wyborczej" (przygotowała Olga Mickiewicz)

Tu pracuje Adam Michnik, a w tej części powstaje gazeta reporterów, czyli Duży Format - mówiła dziennikarka Gazety Wyborczej Aleksandra Klich, podczas wizyty Młodych Menedżerów Kultury w Agorze.

Niektórzy spośród uczestników warsztatów chcą realizować projekty związane z dziennikarstwem. Warsztaty dziennikarskie, tworzenie internetowego radia albo gazety, wydanie przewodnika po własnej miejscowości. Do współpracy chcą wciągnąć lokalnych dziennikarzy i studenckie stacje radiowe.

- Praca w gazecie nie jest łatwa - łączy się z dużym stresem, ale traktuję ją jako swego rodzaju misję. Satysfakcję sprawiają mi maile, telefony od ludzi, którym pomógł mój artykuł - mówiła dziennikarka. - Praca w redakcji zaczyna się wcześnie i trwa czasem do późnego wieczora. Zaczyna się od kolegium i zgłaszania tematów. Czytamy też inne gazety, porównujemy, czy wypadliśmy lepiej, czy gorzej od nich. Cały czas pracujemy nad sobą.

Redakcję tworzą nie tylko autorzy tekstów, ale też redaktorzy, fotografowie, graficy. Jeden materiał sprawdza zawsze kilka osób. Mimo to, błędy się zdarzają. - Jeżeli opowiadacie o swoich projektach, czasem warto poprosić o autoryzację własnej wypowiedzi - radziła Aleksandra Klich. - Nie całego tekstu, ale tych kilku linijek, które wykorzysta dziennikarz w swoim materiale. To pozwoli uniknąć pomyłek wynikających z pośpiechu.

Dziennikarka Gazety Wyborczej radziła także, w jaki sposób dotrzeć do mediów z informacją o swoim projekcie. Najważniejszy jest dobrze napisany mail, z opisem projektu i kontaktami do osób, które są w stanie odpowiedzieć na pytania dziennikarza i przekazać mu dalsze informacje.

- Wiem, że projekty realizowane przez Młodych Menedżerów Kultury co roku cieszą się dużym zainteresowaniem mediów. Informacje o nich ukazują się w lokalnej prasie, radiu, telewizji. Ciekawe akcje, inspirowane przez młodych ludzi to coś, co budzi duże zainteresowanie dziennikarzy - mówiła Aleksandra Klich.

- Mam w sobie ogromną wiarę w to, że to właśnie wy zmienicie ten świat - powiedziała dziennikarka na zakończenie spotkania. - Politycy, kolejne rządy nie zmienią Polski. Wierzę, że zrobicie to właśnie wy.

Aleksandra Klich jest autorką artykułu o projekcie "Młodzi menedżerowie kultury", który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" 15 września 2010 r

Wywiad przygotowała Olga Mickiewicz