Jak przygotować się do poprowadzenia dyskusji?
Dlaczego fajne jest organizować spotkania w plenerze?
Kiedy Polska obchodzi swoje imieniny?
Zapraszamy do majowej eAkademii, w której czekają na Was nowe materiały!
Jak przygotować się do poprowadzenia dyskusji?
Dlaczego fajne jest organizować spotkania w plenerze?
Kiedy Polska obchodzi swoje imieniny?
Zapraszamy do majowej eAkademii, w której czekają na Was nowe materiały!
Wyobraź sobie, że masz kilkanaście lat, mieszkasz w małej miejscowości i jesteś w samym środku realizacji pierwszego, własnego projektu kulturalnego.
Wyobraź sobie, że poza wsparciem swojej bibliotekarki/bibliotekarza i pomocą znajomych, możesz liczyć na odwiedziny doświadczonego animatora – kogoś, kto wpadnie na dwa dni, podzieli się swoimi umiejętnościami, nauczy robić zdjęcia otworkowe, zrobi warsztaty teatralne, pomoże obsłużyć kamerę. A poza tym – porozmawia, doradzi, wesprze.
Fajnie, prawda? Właśnie tak działają Latający Animatorzy Kultury.
Sylwię i panią Lucynę odwiedziły w Sępólnie Krajeńskim dwie fotografki i animatorki – Agnieszka Kokowska i Alicja Szulc. Pomogły przeprowadzić pierwszy „Bajkowy fotoplener”, podzieliły się swoimi doświadczeniami fotograficznych działań z dziećmi oraz… nauczyły Sylwię i panią Lucynę robić fotografie otworkowe. Dzięki temu, podczas następnego fotopleneru warsztaty poprowadzi już Sylwia. Relację z wizyty Latających Animatorek Kultury można przeczytać na blogu „Bajkowego Fotopleneru”.
Dominik Skrzypkowski „poleciał” do Firleja razem z Magdą Mosiewicz. Spotkał się z Dawidem i uczestnikami warsztatów filmowych realizowanych w ramach „Infekcji Artystycznej”. Przez dwa intensywne dni kilkoosobowa grupa ćwiczyła pracę z kamerą filmową – kadrowanie, wykorzystywanie naturalnego oświetlenia i podstawy montażu okazały się kluczowe w dalszej samodzielnej pracy. Dominik doradził również jak poszukiwać bohaterów filmu dokumentalnego, jak zapraszać ich do wspólnej pracy i jak prowadzić rozmowę. Film „Dawno temu nad jeziorem” stworzony w oparciu o wspomnienia najstarszych mieszkańców Firleja miał już swoją premierę! Możecie obejrzeć jego zapowiedź, która powstała po warsztatach z Latającym Animatorem Kultury.
Uczestnicy projektu korzystają z różnorodnych form wsparcia - odwiedzin Latających Animatorów Kultury, materiałów eAkademii, spotkań z koordynatorką programu. Teraz do tego zestawu dołącza kolejny element - wizyty studyjne. Zgodnie z powszechnie znaną mądrością, że "podróże kształcą" zapraszamy młodych menedżerów i bibliotekarzy do odwiedzenia innego, wybranego projektu i jego twórców. Może Chojnów odwiedzi Łaziska, Łaziska pojadą do Korszy, a Korsze zobaczą jak to się robi w Barlinku? Taka podróż to okazja do wymiany doświadczeń, podejrzenia innych rozwiązań, nawiązania nowych kontaktów. Do śledzenia krótkich relacji z wizyt zapraszamy niebawem - pierwsza podróż już 5 maja!
Odwiedziliśmy Podlasie! Zajrzyjcie do "Fotodźwiękowni" na warsztaty dubbingowe i weźcie udział w fotograficznej "Supraskiej Misji Specjalnej"!
Aneta z Elą w Wasilkowie, Piotr z Elą w Supraślu i - już niebawem - Iza z Kasią w Gródku - realizują swoje pomysły, a my odwiedziamy ich w trakcie działań.
Po co? Abyście mogli podejrzeć co robią, z kim i jak to wygląda - innymi słowy, abyście mogli poczuć się tak, jakbyście tam byli! :)
Zapraszam do posłuchania, poczytania i pooglądania naszych relacji z wizyt u młodych menedżerów kultury działających w województwie lubuskim.
Mateusz, razem z Janeczką, rozkręcił w Bytomiu Odrzańskim klub filmowy - spotkania i dyskusje w bibliotece, zakończy stworzenie wspólnej etiudy filmowej. Zobaczcie jak się kręci klub filmowy - nawet jeśli w trakcie pokazu zabraknie prądu :)
Agata, wspierana przez Karolinę z lokalnej biblioteki, realizuje warsztaty fotograficzne - podczas trzeciego spotkania odbyło się wspólne omówienie efektów zajęć dotyczących portretu fotograficznego i przygotowanie do pleneru. Zapraszamy do wirtualnej wizyty w Babimoście!
U młodych menedżerów kultury - wiosenne wietrzenie szafy! Basia - we współpracy z Hanią z lokalnej biblioteki i ze wsparciem Agaty Pietrzyk, Latającej Animatorki Kultury - organizuje w Nakle Śląskim "Targowisko ubrań" - start jutro o 17:00. Zapraszamy na bloga Basi, zapraszamy do Nakła :)
Latający Animatorzy Kultury sa jak bociany - przylatują na wiosnę :) Anię odwiedziła w Muszynie Ania Dąbrowska,która poprowadziła dwudniowy warsztat o zbieraniu wspomnień i opowieści. Do Dawida działającego w Firleju pojechali Dominik Skrzypkowski i Magda Mosiewicz. Można już zobaczyć efekt warsztatów filmowych, czyli trailer filmu "Dawno temu nad jeziorem" bazującego na wspomnieniach najstarszych mieszkańców miasteczka.
A my już jutro ruszamy w kolejną wyprawę - tym razem na Podlasie. W piątek weźmiemy udział w warsztatach dubbingowych organizowanych przez Anetę w ramach "Fotodźwiękowni" realizowanej ze wsparciem Eli z biblioteki w Wasilkowie. Sobota minie nam pod znakiem "Supraskiej Misji Spejclanej" koordynowanej przez Piotra, współpracującego również z Elą - ale z biblioteki w Supraślu. Weekend zakończymy w Gródku - spotkaniem z Izą, która realizuje warsztaty dziennikarskie pod hasłem "Idę w górę".
Wrażeniami podzielimy się po powrocie!
(Na zdjęciu: fotografowie z Białostockiej Grupy Fotograficznej zaangażowani w "Supraską Misję Specjalną")
Zapraszamy do poczytania nowych materiałów w eAkademii. W tym miesiącu proponujemy rozmowę ze streetworkerami czyli pedagogami ulicy z Grupy Pedagigiki i Animacji Społecznej, pomysł na kręcenie niebanalnych filmów telefonem komórkowym oraz receptę na fajne warsztaty dziennikarskie.
Aby ze wszystki zdążyć, proponujemy zacząć lekturę od kilku cennych wskazówek o tym, jak nie zgubić się w... czasie
Zapraszamy do zgłaszania swoich własnych tematów do eAkademii! Możemy opublikować Wasz tekst lub opracować interesujący Was temat. Piszcie na mmk@e.org.pl.
W zeszłym tygodniu, 18 marca, odwiedziliśmy Kamila i Jolę w Łasku. Was zapraszamy do odwiedzenia relacji z tego spotkania, w którym udział wzięła również Anna Brzezińska, pisarka fantasy. Teksty przygotowała Olga Mickiewicz, a zdjęcia Krzysztof Pacholak.
A już we czwartek jedziemy odwiedzić Mateusza w Bytomiu Odrzańskim i Agatę w Babimoście!
Rozpoczęte projekty kręcą się dalej, a do tych, które już ruszyły dołączają kolejne:
Piotr rozkręca w Supraślu i okolicach fotograficzną „Supraską Misję Specjalną” - zgłoszenia można nadsyłać do 27 marca. Projekt wspiera Ela z Biblioteki w Supraślu. Zajrzyjcie na stronę:
Aleks z Chojnowa, we współpracy z Agnieszką z Biblioteki Miejskiej, zaczyna „Ruchomą Poezję Rymów” – czyli hip-hop z przekazem. Warsztaty i kolejne działania związane z otwarciem studia nagrań będziecie mogli śledzić na blogu:
http://aleks393.blog.interia.pl/
Iza pasjonuje się dziennikarstwem. We współpracy z Kasią, z Biblioteki Publicznej w Gródku, zaczęła przygotowania do kilkumiesięcznych, cyklicznych warsztatów dziennikarskich „Idę w górę”. Głównym efektem będzie wydawana wspólnie gazeta:
http://www.ide-w-gore.strefa.pl/
Basia przygotowuje „Akcję: Stylizacja” – zaczyna od Targowiska, podczas którego mieszkańcy Świerklańca i okolic będą mogli nie tylko wymienić się ubraniami, ale także wziąć udział w działaniach twórczych. Basię wspiera Hania z lokalnej Biblioteki Publicznej.
http://akcjastylizacja.blogspot.com/
Poza kolejnymi projektami nowością są również rozpoczęte wizyty Latających Animatorów Kultury. Ala Szulc i Agnieszka Kokowska – fotografki-animatorki – odwiedziły Sylwię i Lucynę, które w Sępólnie Krajeńskim organizują „Bajkowe fotoplenery”. Relację znajdziecie na blogu projektu:
http://bajkowyfotoplener.blog.onet.pl/
U Dawida w Firleju odbyła się w weekend kulturalna podroż do Brazylii – w ramach „Infekcji artystycznej” odbył się m.in. pokaz grupy biorącej udział w warsztatach capoeiry. Dzisiaj natomiast, w Firleju zaczęły się warsztaty filmowe prowadzone przez Latającego Animatora Kultury – Dominika Skrzypkowskiego, oraz Magdę Mosiewicz. Działania możecie śledzić tutaj:
http://infekcja-firlej.blogspot.com/
I na koniec - jeśli będziecie dzisiaj w okolicy Kłodawy, w województwie lubuskim, to wpadnijcie koniecznie na pierwszy pokaz filmowy w ramach "Obwarzanka" - klubu filmowego prowadzonego przez Olka we współpracy z Magdą z kłodawskiej biblioteki. Start o 17! A szczegóły znajdziecie tutaj:
Zapraszamy do klikania z zakładkę eAkademii!
W tym miesiącu możecie poczytać o zakładaniu klubów filmowych, dowiecie się również po co i jak dokumentować swoje działania. W "Pomysłach krok po kroku" czeka na Was przepis na... warsztaty rysunkowe.
Szczególnie polecamy dział "Relacje" - znajdziecie tam opis naszej wizyty u Marty Skorupki, która w Pszczynie realizuje projekt "Filcowe czary-mary".
Zapraszamy do czytania oraz nadsyłania własnych propozycji tematów - opracujemy je dla Was i opublikujemy w eAkademii.