Odwiedziliśmy piękny Barlinek - miejscowość w województwie zachodniopomorskim. Bartek, razem ze swoimi znajomymi, kręci film. Jego ulubionym reżyserem jest... Quentin Tarantino :) Zobaczcie jak powstają "Kroniki nienormalne", poczytajcie o Bartku i Eli i o tym, że biblioteka nie musi zamykać się w czterech ścianach.
Zapraszamy do czerwcowego wydania eAkademii!
Po co komu warsztaty teatralne?
Czy stres może się do czegoś przydać?
Czym jest skuteczność w pracy lidera?
Te i inne materiały znajdziecie w zakładce eAkademii. Przypominamy, że nieustająco czekamy na Wasze propozycje tematów - napiszcie do nas, a my opracujemy je dla Was.
Witryna Wiejska - tworzona i redagowana przez zespół Fundacji Wspomagania Wsi - opublikowała wywiad z koordynatorkami projektu "Młodzi menedżerowie kultury". Dziękujemy i zapraszamy do czytania!
Jak połączyć wspólne czytanie bajek z fotografią? Czy czterolatek może świadomie i samodzielnie robić zdjęcia? Czy można swoją własną pasję do fotografii "podać dalej"? Zobaczcie jak w Sępólnie Krajeńskim Sylwia i Lucyna realizowały "Bajkowy fotoplener" dla przedszkolaków. Relację przygotował Tomek Kaczor.
Justynę pasjonuje Daleki Wschód. Zdecydowała, że zamiast udawać się w podróż, zaprosi Orient do biblioteki w Suchej Beskidzkiej. Razem z Kasią - bibliotekarką - przygotowała cykl spotkać z kulturą arabską, japońską i indyjską. "Pociąg na Wschód" ruszył w zeszłym tygodniu - zobaczcie jak wygląda nauka tańca brzucha w bibliotece! Relację przygotowali Julka Biczyko i Krzysiek Pacholak.
"Wchód na Zachodzie" do klub filmowy założony przez Olka Klekockiego i Magdę Turską. Biblioteka w Kłodawie raz na dwa tygodnie staje się przestrzenią ambitnych dyskusji wokół ambitnych filmów. Zapraszamy do przeczytania naszej relacji! Dodamy tylko, że tydzień po naszej wizycie Przemysław Wojcieszek szczęśliwie i skutecznie dojechał do Kłodawy... :)
Dzielimy się kolejnymi relacjami z naszych podróży. Odwiedziliśmy w Łaziskach Karolinę i Małgosię, które wspólnymi siłami realizują "Foty na płoty!" czyli fotograficzne warsztaty i akcję z udziałem mieszkańców Łazisk i okolicznych wsi. Niebawem zdjęcia zawisną na płotach, a już teraz możecie podejrzeć jak powstawały - zajrzyjcie do relacji.
Byliśmy też w Gródku z wizytą u Izy i Kasi, które pod hasłem "Idę w górę!" rozkręcają działania młodzieżowej redakcji - dzięki warsztatom dziennikarskim i fotograficznym grupa młodych zapaleńców zaczęła wydawać młodzieżową gazetę, dodatek do lokalnego tygodnika. W dniu naszych odwiedzin trwały przygotowania do pojawiania się pierwszego numeru - zobaczcie jak było w Gródku.
Piękny maj, piękne lato, a my - nad jeziorami!
Odwiedzamy Olka i Magdę w Kłodawie oraz Bartka i Elę w Barlinku.
Jest świetnie!
Niebawem dłuższe relacje, a teraz - mała pocztówka znad Jeziora Barlineckiego.
("Nie, to nie wieloryb - to fontanna!")
Towarzystwo Inicjatyw Twóczych "ę" co miesiąc przygotowuje dla Was Newslętter - internetową mini-gazetę opisującą nasze projekty, metody pracy, inspiracje.
Majowy Newslętter (nr 8) jest w całości poświęcony projektowi "Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach". Kolejne numery już w przygotowaniu!
Jeśli chcesz otrzymywać nasz Newslętter - wpisz swój adres w specjalnym okienku na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!
Jak przygotować się do poprowadzenia dyskusji?
Dlaczego fajne jest organizować spotkania w plenerze?
Kiedy Polska obchodzi swoje imieniny?
Zapraszamy do majowej eAkademii, w której czekają na Was nowe materiały!
Wyobraź sobie, że masz kilkanaście lat, mieszkasz w małej miejscowości i jesteś w samym środku realizacji pierwszego, własnego projektu kulturalnego.
Wyobraź sobie, że poza wsparciem swojej bibliotekarki/bibliotekarza i pomocą znajomych, możesz liczyć na odwiedziny doświadczonego animatora – kogoś, kto wpadnie na dwa dni, podzieli się swoimi umiejętnościami, nauczy robić zdjęcia otworkowe, zrobi warsztaty teatralne, pomoże obsłużyć kamerę. A poza tym – porozmawia, doradzi, wesprze.
Fajnie, prawda? Właśnie tak działają Latający Animatorzy Kultury.
Sylwię i panią Lucynę odwiedziły w Sępólnie Krajeńskim dwie fotografki i animatorki – Agnieszka Kokowska i Alicja Szulc. Pomogły przeprowadzić pierwszy „Bajkowy fotoplener”, podzieliły się swoimi doświadczeniami fotograficznych działań z dziećmi oraz… nauczyły Sylwię i panią Lucynę robić fotografie otworkowe. Dzięki temu, podczas następnego fotopleneru warsztaty poprowadzi już Sylwia. Relację z wizyty Latających Animatorek Kultury można przeczytać na blogu „Bajkowego Fotopleneru”.
Dominik Skrzypkowski „poleciał” do Firleja razem z Magdą Mosiewicz. Spotkał się z Dawidem i uczestnikami warsztatów filmowych realizowanych w ramach „Infekcji Artystycznej”. Przez dwa intensywne dni kilkoosobowa grupa ćwiczyła pracę z kamerą filmową – kadrowanie, wykorzystywanie naturalnego oświetlenia i podstawy montażu okazały się kluczowe w dalszej samodzielnej pracy. Dominik doradził również jak poszukiwać bohaterów filmu dokumentalnego, jak zapraszać ich do wspólnej pracy i jak prowadzić rozmowę. Film „Dawno temu nad jeziorem” stworzony w oparciu o wspomnienia najstarszych mieszkańców Firleja miał już swoją premierę! Możecie obejrzeć jego zapowiedź, która powstała po warsztatach z Latającym Animatorem Kultury.