2011-12-07 19:56:41

Zapytaliśmy: „czy planujesz w przyszłości dalsze działania o charakterze kulturalnym i społecznym?” – 100% bibliotekarek i 100% młodych menedżerów odpowiedziało, że tak.  Odpowiednio 100% i 96% poleciłoby udział w projekcie innym osobom. Niemal wszyscy bibliotekarze ocenili, że udział w programie może mieć pozytywny wpływ na przyszłą współpracę biblioteki z młodymi ludźmi. 75% młodych menedżerów kultury chce kontynuować działania podejmowane razem z biblioteką.

Ewaluacja programu „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” potwierdza, że wspieranie pomysłów młodych ludzi jest wciąż potrzebne i ujawnia, że bibliotekarze sprawdzili się w zupełnie nowej dla siebie roli.

 „Biblioteka kojarzyła mi się z miejscem, gdzie czas zamarł i nawet muchy wolniej latają”

 „Jak widziałam, jak te warsztaty przebiegają, jak ludzie się rozkręcają i dobrze bawią ze sobą, to czułam się dumna, że jestem gospodarzem tej biblioteki”.

 „To pokazało mi, że faktycznie można zrobić ciekawe zajęcia, które są ożywcze, oraz że praca w grupie nie może być nudna i można małym kosztem zrobić coś naprawdę fajnego”.

 „Teraz z biblioteki zadzwoniły do mnie panie: słuchaj, jest projekt, może byśmy coś razem zrobili”.

To niektóre z wypowiedzi uczestników programu – zapraszamy do lektury pełnego podsumowania przygotowanego przez Michała Danielewicza na podstawie badania ewaluacyjnego.

O swoich refleksjach, wnioskach i planach na przyszłość opowiadae sami uczestnicy - zapraszamy do oglądania filmu!

 

„Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” to między innymi:

1 wspólny sukces

3 nowopowstałe lokalne stowarzyszenia kulturalne

7 minut filmu dokumentalnego

8 opracowanych w eAkademii pomysłów „Krok po kroku”

13 zorganizowanych w Warszawie dni warsztatowych

14 wizyt Latających Animatorów Kultury

19 miesięcy działania

27 dwuosobowych zespołów

27 zrealizowanych projektów

38 osób zaproszonych do współpracy przy projekcie

54 uczestników i uczestniczek

152 lokalne wydarzenia, spotkania, akcje, warsztaty zorganizowane przez uczestników

315 stron sprawozdań złożonych po realizacji projektów uczestników

850 zdjęć dokumentujących warsztaty i projekty

1000 sztuk „Kieszonkowego leksykonu młodych menedżerów kultury”

2 700 złotych najwyższej możliwej dotacji przyznanej na realizację pomysłu

10 000 przejechanych kilometrów w ramach wizyt u uczestników

42 000 odsłon strony www.mmk.e.org.pl

60 600 złotych wydanych na dotacje dla uczestników

oraz niezliczona liczba wrażeń, wniosków, dobrych chwil, ważnych rozmów, podjętych wyzwań i nowych pomysłów.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! A naszym współpracownikom, partnerom, kibicom i obserwatorom dziękujemy za wsparcie i bycie razem z nami.

 

 
2011-12-06 15:58:10

Przeprowadziliśmy kompleksowe badanie ewaluacyjne projektu - zapraszamy Was do lektury wniosków.

Badanie zrealizował oraz opracował socjolog Michał Danielewicz. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w wypełnianiu ankiet, w wywiadach i dyskusjach! 

Zapraszamy do CZYTANIA raportu.

 
2011-12-06 15:24:11

Zapraszamy Was do obejrzenia (pierwszego w historii!) materiału filmowego o programie MMK. 

Film powstawał podczas spotkania podsumowującego w Warszawie - zobaczcie co się działo, posłuchajcie wypowiedzi uczestników.

Autorami filmu są Jakub Piątek, Ula Klimek, Ania Rok i Agnieszka Kokowska.

Dziękujemy wszystkim za współpracę!


Młodzi Menedżerowie Kultury w Bibliotekach from towarzystwo inicjatyw twórczych on Vimeo.

 
2011-11-30 23:32:49

Kochani Uczestnicy, Szanowni Obserwatorzy, Mili Przyjaciele, Drodzy Partnerzy :) 

Dziś jest 30 listopada - to oficjalna data zakończenia projektu "Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach". Przed nami jeszcze czas podsumowań, podziękowań, raportów i dzielenia się końcowymi efektami - ale już dzisiaj, korzystając z tej symbolicznej i ważne daty, bardzo Wam wszystkim dziękujemy. Za bycie z nami, kibicowanie, trzymanie kciuków za projekt i jego Uczestników oraz Uczestniczki, którym należą się wielkie, WIELKIE gratulacje. Dokonaliście wspaniałych rzeczy, zyskaliście bezcenne doświadczenie - podejcie to dalej! 

Dziękujemy i gartulujemy. Ale się nie żegnamy :) 

Zespół Projektu :)

 

 
2011-11-17 11:24:57

Zapraszamy do czytania i słuchania kolejnych relacji z tego, co działo się na podsumowujących warsztatach w Warszawie. 

Posłuchajcie jak brzmiała "Muzyka z odzysku" na warsztacie z Asią Bronisławską.

Zobaczcie jak wyglądała "Wymienialnia pomysłów" i poznajcie sposób zorganizowania spotkania w formie targowiska. 

Poczytajcie o tym, jak prof Magda Środa opowiadała o społeczeństwie obywatelskim.

Podejrzyjcie jak wyglądała gra terenowa pod hasłem "Genarator przyszłości" i zajrzyjcie do ściągi podpowiadającej, jak zorganizować grę u siebie.

 

2011-10-20 12:25:13
W ramach podsumowania "Młodych menedżerów kultury w bibliotekach" wydaliśmy książeczkę-notatnik, która opowiada o projektach zrealizowanych podczas ostatniej edycji programu.

B jak Bralin, K jak Kłodawa, W jak Wasilków - zapraszamy do podróży przez miejsca, ludzi, opowieści i fotografie. W publikacji zostawiliśmy dużo miejsca dla Was - na Wasze notatki, rysunki, zaznaczenia.

"Kieszonkowy leksykon młodych menedżerów kultury" naprawdę mieści się w kieszeni! A już na pewno mieści się w sieci - zapraszamy do oglądania i ściągania wersji PDF z naszej strony głównej.

Leksykon pięknie zaprojektowało Poważne Studio.
 
 
2011-10-19 16:06:11

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z Warsztatów Podsumowujących "Coś się kończy, coś zaczyna".

Autorką zdjęć jest Julia Biczysko.

 
2011-10-19 15:57:32

Przyjechali z różnych miejsc Polski. Z miasteczek, wsi i zupełnie maleńkich miejscowości. Kiedyś już się spotkali – rok temu brali udział w warsztatach, po których zrealizowali własne projekty społeczno-kulturalne. Co się wydarzyło? Co im to dało? W którą stronę pójdą dalej? Dyskutowali o tym podczas Warsztatów Podsumowujących „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach: coś się kończy, coś zaczyna”.

To były dla nich trzy pracowite dni. Wszystko zaczęło się we środę, od wspólnego spotkania – w kręgu usiadło razem ponad 40 osób. Niektórzy spotkali się po raz pierwszy, inni przyjaźnią się już od roku pozostając w kontakcie i odwiedzając się nawzajem. Korzystając z mapy Polski wyklejonej na podłodze, jeszcze raz się sobie przedstawili, opowiedzieli skąd i z czym przyjeżdżają. Po rozgrzewce przyszła pora na pierwszy warsztat – „Klucz do sukcesu” – w trakcie którego młodzi menedżerowie kultury i bibliotekarze mogli wspólnie powspominać i przyjrzeć się realizacji swoich projektów. „To był czas na refleksję, podsumowania i wnioski. Czas, którego brakuje w codziennym zabieganiu, w myśleniu o kolejnych przedsięwzięciach” – mówili po wyjściu z warsztatowych sal. Wzmocnienie przyjemnych wspomnień i świadomości własnych mocnych stron – to kapitał, który sami zbudowali i który może pomóc im realizować kolejne odważne inicjatywy.

Następny dzień spędziliśmy częściowo w podgrupach. Rozpoczął się Kongres Bibliotek „Biblioteka: więcej niż myślisz” – bibliotekarki uczestniczące w naszym projekcie pojechały na Kongres, aby tam wziąć udział w dyskusjach, warsztatach, prezentacjach. Dzień dla grupy młodych menedżerów kultury zaczął się natomiast od badania fokusowego – moderowanej przez socjologów rozmowy w podgrupach. To część ewaluacji całego programu „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach”. Padały pytania: „Co można ulepszyć? Co poprawić? Co się sprawdza, a co nie? Co zmieniło się w Waszych planach, w działaniu biblioteki?”. W dyskusjach, podały rozmaite opinie i propozycje – nie było odpowiedzi dobrych i złych. Każda wypowiedź była pozwoliła dowiedzieć się czegoś nowego o programie. Zapisy tych dyskusji posłużą jako ważne źródło w przygotowywanym przez nas raporcie ewaluacyjnym.

Po dyskusjach nadszedł czas na aktywne spędzenie czasu – tym razem młodzi menedżerowie musieli pobiegać po warszawskim Powiślu. Nie służyło to jednak poprawieniu kondycji, tylko zdobyciu wiedzy na własny temat. Przygotowaliśmy grę miejską o nazwie „Generator przyszłości”. W jej trakcie uczestnicy nie tylko odwiedzali kolejne punkty i zaliczali rozmaite zadania – głównym wyzwaniem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jakiej przyszłości chcieliby dla siebie samych? Czy zostać w swojej miejscowości czy wyjechać do miasta? A może zagranicę? Założyć stowarzyszenie czy własną firmę? W czym jestem dobry/dobra, a czego jeszcze chcę się nauczyć? W którą stronę chcę iść dalej? Gra toczyła się indywidualnie, ale podzieliliśmy się jej efektami i wnioskami podczas popołudniowego warsztatu.

Czwartek zakończyliśmy wspólnie – dołączyły do nas bibliotekarki, pełne wrażeń związanych z Kongresem Bibliotek. Emocje nagromadzone przez cały dzień okazały się motorem napędowym ostatniego warsztatu – „Muzyka z odzysku”. Czy można grać na starych gazetach, pustych plastikowych butelkach, słoikach albo workach na śmieci? Można, i to jak! Młodzi menedżerowie wraz z bibliotekarzami, pod batutą Joanny Bronisławskiej, stworzyli prawdziwą recycklingową orkiestrę. Poza świetną, wspólną zabawą, okazało się, że jest to proste i twórcze działanie, które zainspirowało kilka osób do zorganizowania podobnych akcji w swoich miejscowościach.

Ostatni dzień rozpoczął się od wspólnej akcji przeprowadzonej przez bibliotekarzy i młodych menedżerów w trakcie Kongresu Bibliotek. Zadanie było poważne – zarazić gości Kongresu pasją, energią i satysfakcją płynącą z realizacji wspólnych, kulturalnych projektów w bibliotece. W tym celu zorganizowaliśmy „Wypożyczalnię pomysłów” – formułę targowiska, na którym swoje projekty prezentowali uczestnicy programu „MMKwB”. Podczas kilku dziesięciominutowych rozmów z „zespołami projektowymi”, przybyli goście mieli okazję poznać pomysły i sposoby realizacji działań zrealizowanych wspólnie przez młodych ludzi i bibliotekarzy w całej Polsce. W podgrupach oznaczonych tabliczkami z nazwami projektów toczyły się dyskusje, oglądano filmy, zdjęcia, zadawano pytania, dzielono się pomysłami. Co dziesięć minut – po uderzeniu w bęben – następowała zmiana rozmówców. Jak zorganizować pokaz filmowy? Skąd wziąć pieniądze na projekt? Co jest potrzebne, aby w bibliotece przygotować sushi? Kto może poprowadzić warsztaty dziennikarskie? To właśnie była okazja do wymiany doświadczeń. „Wypożyczalnia pomysłów” trwała 45 minut – w tym czasie niemal 100 osób miało okazję osobiście poznać uczestników programu „MMKwB” i poznać realizowane przez nich działania. „Szkoda, że tak krótko! Ale wiem, że moglibyśmy i tydzień rozmawiać”, „To niezwykłe – przyszłam tutaj pełna sceptycyzmu, nie wierzyłam, że współpraca z młodzieżą może zadziałać. Teraz nie tylko wierzę, ale sama chcę spróbować!” – mówiły po zakończeniu „Wypożyczalni” bibliotekarki, które były gośćmi naszej prezentacji.

Po prezentacji na Kongresie Bibliotek, młodzi menedżerowie pojechali do Łazienek Królewskich – tam, w małym białym domku, czyli Ermitażu, odbyło się spotkanie z prof. Magdaleną Środą. Filozofka, etyczka i publicystka opowiadała o  tym, skąd pochodzi koncepcja społeczeństwa obywatelskiego, co oznacza być aktywnym obywatelem dzisiaj i jakie znaczenie mają małe projekty kulturalne w skali globalnej. „Polski kapitał społeczny wynosi 17%. Dania, Francja – mają po 75%. Ale rozumiem, że nadzieja jest, bo to właśnie państwo sprawiacie, że nasze 17% w końcu urośnie. Proszę mieć świadomość, że to właśnie państwo swoimi działaniami budujecie kapitał społeczny tego kraju” – mówiła profesor Środa.

Nasze spotkanie dobiegało końca. Aby zakończyć je „z głową w chmurach”, aby pomyśleć o przyszłości, aby ujrzeć szerokie horyzonty – spojrzeliśmy na Warszawę z perspektywy XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. „Coś się kończy, coś zaczyna… Ale na pewno wyjeżdżam stąd z poczuciem, że chcę to robić dalej. I że wszystko jest możliwe” – powiedział młody menedżer kultury do bibliotekarki. A my podsłuchaliśmy i zapamiętaliśmy J.

Po południu młodzi menedżerowie  kultury i bibliotekarze odjechali – każda para w swoją stronę. Gdy ich żegnaliśmy, byli zmęczeni, ale mamy nadzieję, że sieć kontaktów jaką stworzyli,  wypracowane wspólnie wnioski i nowe pomysłów pomogą im w przyszłych działaniach. Za co my trzymamy kciuki!

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z warsztatów.

 

2011-10-04 09:14:34

Warsztaty podsumowujące: "MMK w bibliotekach: coś się kończy, coś zaczyna"

Już za tydzień, 12 października, ponownie odwiedzą nas uczestnicy i uczestniczki projektu "Młodzi menedżerowie kulktury w bibliotekach". Będą z nami przez trzy dni, do 14 października. Spotykamy się, aby wymienić doświadczenia z realizacji projektów, aby podsumować udział w całym projekcie, aby zaplanować przyszłe działania i aby... zobaczyć się jeszcze raz w komplecie!

Zaczynamy o 13:00 we środę. Będziemy pogłębiać refleksję, wyciągać wnioski, szukać klucza do sukcesu oraz generować pomysły na przyszłość, biegając po Powiślu w ramach gry terenowej. Zabierzemy naszych uczestników m.in. do Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat", do kuchnio-świetlicy "Solec", do pracowni "Duży pokój". Spotkamy się z osobami, które pomogą nam podsumować doświadczenia oraz zachęcą, aby nie spoczywać na laurach, ale działać dalej. 

Warsztaty podsumowujące "MMK w bibliotekach: coś się kończy, coś zaczyna" odbywają się równolegje z Kongresem Bibliotelk "Biblioteka: więcej niż myślisz" (13-14 października) ogranizowanym w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Bibliotekarki, które brały udział w "MMKwB" będą miały okazję spotkać się z przedstawicielami bibliotek z całej Polski oraz wziąć udział w licznych warsztatach i panelach dyskusyjnych związanych z rozwojem bibliotek. Kongres to również okazja do podsumowania pierwszej rundy Programu Rozowoju Bibliotek - dlatego w piątek, 14 października o 9:00 w Forcie Sanguszki, wszyscy razem (w grupie ponad 40 osób) zaprezentujemy uczestnikom Kongresu efekty programu "MMKwB". Zaprosimy do udziału w "Wypożyczalni pomysłów" - opowiadając o naszych działaniach i gromadząc pomysły na kolejne akcje i projekty. 

Od 12 do 14 października młodzi menedżerowie i bibliotekarki z całej Polski znowu zrobią w Warszawie twórcze zamieszanie! Zapraszamy do śledzenia relacji, które będziemy publikować tutaj, na stronie internetowej.

2011-09-30 13:11:10

Po wakacyjnej przerwie wracaja eAkademia - zapraszamy do czytania kolejnych materiałów. Tym razem mamy dla Was: rozmowę z dr. Mirosławem Filiciakiem o nowych mediach i o tym dlaczego trzeba mieć zajawkę; sposoby na promowanie projektu w sieci oraz pomysły na warsztaty dźwiękowe

Zapraszamy!

 
1 | 2 | 3 | 4 | ...
.