2011-10-19 15:57:32

Przyjechali z różnych miejsc Polski. Z miasteczek, wsi i zupełnie maleńkich miejscowości. Kiedyś już się spotkali – rok temu brali udział w warsztatach, po których zrealizowali własne projekty społeczno-kulturalne. Co się wydarzyło? Co im to dało? W którą stronę pójdą dalej? Dyskutowali o tym podczas Warsztatów Podsumowujących „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach: coś się kończy, coś zaczyna”.

To były dla nich trzy pracowite dni. Wszystko zaczęło się we środę, od wspólnego spotkania – w kręgu usiadło razem ponad 40 osób. Niektórzy spotkali się po raz pierwszy, inni przyjaźnią się już od roku pozostając w kontakcie i odwiedzając się nawzajem. Korzystając z mapy Polski wyklejonej na podłodze, jeszcze raz się sobie przedstawili, opowiedzieli skąd i z czym przyjeżdżają. Po rozgrzewce przyszła pora na pierwszy warsztat – „Klucz do sukcesu” – w trakcie którego młodzi menedżerowie kultury i bibliotekarze mogli wspólnie powspominać i przyjrzeć się realizacji swoich projektów. „To był czas na refleksję, podsumowania i wnioski. Czas, którego brakuje w codziennym zabieganiu, w myśleniu o kolejnych przedsięwzięciach” – mówili po wyjściu z warsztatowych sal. Wzmocnienie przyjemnych wspomnień i świadomości własnych mocnych stron – to kapitał, który sami zbudowali i który może pomóc im realizować kolejne odważne inicjatywy.

Następny dzień spędziliśmy częściowo w podgrupach. Rozpoczął się Kongres Bibliotek „Biblioteka: więcej niż myślisz” – bibliotekarki uczestniczące w naszym projekcie pojechały na Kongres, aby tam wziąć udział w dyskusjach, warsztatach, prezentacjach. Dzień dla grupy młodych menedżerów kultury zaczął się natomiast od badania fokusowego – moderowanej przez socjologów rozmowy w podgrupach. To część ewaluacji całego programu „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach”. Padały pytania: „Co można ulepszyć? Co poprawić? Co się sprawdza, a co nie? Co zmieniło się w Waszych planach, w działaniu biblioteki?”. W dyskusjach, podały rozmaite opinie i propozycje – nie było odpowiedzi dobrych i złych. Każda wypowiedź była pozwoliła dowiedzieć się czegoś nowego o programie. Zapisy tych dyskusji posłużą jako ważne źródło w przygotowywanym przez nas raporcie ewaluacyjnym.

Po dyskusjach nadszedł czas na aktywne spędzenie czasu – tym razem młodzi menedżerowie musieli pobiegać po warszawskim Powiślu. Nie służyło to jednak poprawieniu kondycji, tylko zdobyciu wiedzy na własny temat. Przygotowaliśmy grę miejską o nazwie „Generator przyszłości”. W jej trakcie uczestnicy nie tylko odwiedzali kolejne punkty i zaliczali rozmaite zadania – głównym wyzwaniem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jakiej przyszłości chcieliby dla siebie samych? Czy zostać w swojej miejscowości czy wyjechać do miasta? A może zagranicę? Założyć stowarzyszenie czy własną firmę? W czym jestem dobry/dobra, a czego jeszcze chcę się nauczyć? W którą stronę chcę iść dalej? Gra toczyła się indywidualnie, ale podzieliliśmy się jej efektami i wnioskami podczas popołudniowego warsztatu.

Czwartek zakończyliśmy wspólnie – dołączyły do nas bibliotekarki, pełne wrażeń związanych z Kongresem Bibliotek. Emocje nagromadzone przez cały dzień okazały się motorem napędowym ostatniego warsztatu – „Muzyka z odzysku”. Czy można grać na starych gazetach, pustych plastikowych butelkach, słoikach albo workach na śmieci? Można, i to jak! Młodzi menedżerowie wraz z bibliotekarzami, pod batutą Joanny Bronisławskiej, stworzyli prawdziwą recycklingową orkiestrę. Poza świetną, wspólną zabawą, okazało się, że jest to proste i twórcze działanie, które zainspirowało kilka osób do zorganizowania podobnych akcji w swoich miejscowościach.

Ostatni dzień rozpoczął się od wspólnej akcji przeprowadzonej przez bibliotekarzy i młodych menedżerów w trakcie Kongresu Bibliotek. Zadanie było poważne – zarazić gości Kongresu pasją, energią i satysfakcją płynącą z realizacji wspólnych, kulturalnych projektów w bibliotece. W tym celu zorganizowaliśmy „Wypożyczalnię pomysłów” – formułę targowiska, na którym swoje projekty prezentowali uczestnicy programu „MMKwB”. Podczas kilku dziesięciominutowych rozmów z „zespołami projektowymi”, przybyli goście mieli okazję poznać pomysły i sposoby realizacji działań zrealizowanych wspólnie przez młodych ludzi i bibliotekarzy w całej Polsce. W podgrupach oznaczonych tabliczkami z nazwami projektów toczyły się dyskusje, oglądano filmy, zdjęcia, zadawano pytania, dzielono się pomysłami. Co dziesięć minut – po uderzeniu w bęben – następowała zmiana rozmówców. Jak zorganizować pokaz filmowy? Skąd wziąć pieniądze na projekt? Co jest potrzebne, aby w bibliotece przygotować sushi? Kto może poprowadzić warsztaty dziennikarskie? To właśnie była okazja do wymiany doświadczeń. „Wypożyczalnia pomysłów” trwała 45 minut – w tym czasie niemal 100 osób miało okazję osobiście poznać uczestników programu „MMKwB” i poznać realizowane przez nich działania. „Szkoda, że tak krótko! Ale wiem, że moglibyśmy i tydzień rozmawiać”, „To niezwykłe – przyszłam tutaj pełna sceptycyzmu, nie wierzyłam, że współpraca z młodzieżą może zadziałać. Teraz nie tylko wierzę, ale sama chcę spróbować!” – mówiły po zakończeniu „Wypożyczalni” bibliotekarki, które były gośćmi naszej prezentacji.

Po prezentacji na Kongresie Bibliotek, młodzi menedżerowie pojechali do Łazienek Królewskich – tam, w małym białym domku, czyli Ermitażu, odbyło się spotkanie z prof. Magdaleną Środą. Filozofka, etyczka i publicystka opowiadała o  tym, skąd pochodzi koncepcja społeczeństwa obywatelskiego, co oznacza być aktywnym obywatelem dzisiaj i jakie znaczenie mają małe projekty kulturalne w skali globalnej. „Polski kapitał społeczny wynosi 17%. Dania, Francja – mają po 75%. Ale rozumiem, że nadzieja jest, bo to właśnie państwo sprawiacie, że nasze 17% w końcu urośnie. Proszę mieć świadomość, że to właśnie państwo swoimi działaniami budujecie kapitał społeczny tego kraju” – mówiła profesor Środa.

Nasze spotkanie dobiegało końca. Aby zakończyć je „z głową w chmurach”, aby pomyśleć o przyszłości, aby ujrzeć szerokie horyzonty – spojrzeliśmy na Warszawę z perspektywy XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. „Coś się kończy, coś zaczyna… Ale na pewno wyjeżdżam stąd z poczuciem, że chcę to robić dalej. I że wszystko jest możliwe” – powiedział młody menedżer kultury do bibliotekarki. A my podsłuchaliśmy i zapamiętaliśmy J.

Po południu młodzi menedżerowie  kultury i bibliotekarze odjechali – każda para w swoją stronę. Gdy ich żegnaliśmy, byli zmęczeni, ale mamy nadzieję, że sieć kontaktów jaką stworzyli,  wypracowane wspólnie wnioski i nowe pomysłów pomogą im w przyszłych działaniach. Za co my trzymamy kciuki!

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z warsztatów.

 

2011-10-04 09:14:34

Warsztaty podsumowujące: "MMK w bibliotekach: coś się kończy, coś zaczyna"

Już za tydzień, 12 października, ponownie odwiedzą nas uczestnicy i uczestniczki projektu "Młodzi menedżerowie kulktury w bibliotekach". Będą z nami przez trzy dni, do 14 października. Spotykamy się, aby wymienić doświadczenia z realizacji projektów, aby podsumować udział w całym projekcie, aby zaplanować przyszłe działania i aby... zobaczyć się jeszcze raz w komplecie!

Zaczynamy o 13:00 we środę. Będziemy pogłębiać refleksję, wyciągać wnioski, szukać klucza do sukcesu oraz generować pomysły na przyszłość, biegając po Powiślu w ramach gry terenowej. Zabierzemy naszych uczestników m.in. do Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat", do kuchnio-świetlicy "Solec", do pracowni "Duży pokój". Spotkamy się z osobami, które pomogą nam podsumować doświadczenia oraz zachęcą, aby nie spoczywać na laurach, ale działać dalej. 

Warsztaty podsumowujące "MMK w bibliotekach: coś się kończy, coś zaczyna" odbywają się równolegje z Kongresem Bibliotelk "Biblioteka: więcej niż myślisz" (13-14 października) ogranizowanym w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Bibliotekarki, które brały udział w "MMKwB" będą miały okazję spotkać się z przedstawicielami bibliotek z całej Polski oraz wziąć udział w licznych warsztatach i panelach dyskusyjnych związanych z rozwojem bibliotek. Kongres to również okazja do podsumowania pierwszej rundy Programu Rozowoju Bibliotek - dlatego w piątek, 14 października o 9:00 w Forcie Sanguszki, wszyscy razem (w grupie ponad 40 osób) zaprezentujemy uczestnikom Kongresu efekty programu "MMKwB". Zaprosimy do udziału w "Wypożyczalni pomysłów" - opowiadając o naszych działaniach i gromadząc pomysły na kolejne akcje i projekty. 

Od 12 do 14 października młodzi menedżerowie i bibliotekarki z całej Polski znowu zrobią w Warszawie twórcze zamieszanie! Zapraszamy do śledzenia relacji, które będziemy publikować tutaj, na stronie internetowej.

2011-09-30 13:11:10

Po wakacyjnej przerwie wracaja eAkademia - zapraszamy do czytania kolejnych materiałów. Tym razem mamy dla Was: rozmowę z dr. Mirosławem Filiciakiem o nowych mediach i o tym dlaczego trzeba mieć zajawkę; sposoby na promowanie projektu w sieci oraz pomysły na warsztaty dźwiękowe

Zapraszamy!

 
2011-09-19 10:59:57

W nowym numerze internetowego magazynu dla młodzieży "MAD&MAD" pojawiła się informacja o programie "Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach" oraz wywiad z koordynatorką. 

Zapraszamy do czytania - strony 32-35. 

http://madandmad.pl/aktualny-madmadmagazyn/

 

 

2011-09-01 14:59:46

Wczoraj był 31 sierpnia - to oznacza, że wczoraj minął ostatni dzień realizacji projektów przez uczestników programu "Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach". Niektóre działania zakończyły się już kilka miesięcy temu, inne trwaly jeszcze do niedawna, a kilka zakończyło się właśnie wczoraj. 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom - zarówno młodym menedżerom/menedżerkom kultury jak i bibliotekarkom - sukcesów, pomysłów, wytrwałości, pasji, umiejętności współpracy, pokonywania trudności oraz cieszenia siebie i innych efektami swoich działań. Byliście fantastyczni! 

Zakończenie projektów nie oznacza zakończenia programu. Przed nami jeszcze trzy ważne etapy: ewaluacja, publikacja podsumowująca, w której zbierzemy historie naszych uczestników oraz... spotkanie podsumowujące.

Już 12 października ponownie spotkamy się w Warszawie z młodymi menedżerami i bibliotekarkami. Przez trzy dni będziemy wymieniać się doświadczeniami, podsumowywać działania i zebierać pomysły na przyszłość. Zaglądajcie do nas - zapraszamy. 

 

 

2011-09-01 14:46:16

Zapraszamy do obejrzenia i poczytania ostatniej relacji - Arek i Katarzyna, jako jedyni zaproponowali działanie... sportowe. Z miłości do piłki nożnej i z myślą o lokalnych zawodnikach-amatorach w Bogatem odbył się projekt "Bogata piłka". Zapraszamy!

 
2011-08-02 13:28:28

 Odwiedziliśmy Justynę i Anetę w Lubeni - małej miejscowości na podkarpaciu. Projekt nazywa się "F.I.L.M", ale my trafiliśmy akurat na spotkanie... w muzeum. I to wyjątkowym - Muzeum Strachów Polnych. Były opowieści, legendy i długie rozmowy. Zobaczcie co działo się w Lubeni.

 
2011-07-20 16:24:15

Natalia razem z Jolą przygotowały w Olsztynku, na rynku, plenerową wystawę fotograficzną - podsumowanie tygodniowych warsztatów. Wystawę odwiedziło kilkaset osób! Zobaczcie relację z projektu "Z.O.O.M". 

W Korszach kino działa pod chmurką. Kamil, z pomocą pań z biblioteki, przygotował już trzecią projekcię w ramach klubu filmowego "Ambitny tor". W upalny wieczór obejrzeliśmy film "Berlin Calling". Zobaczcie jak było!

 

2011-07-18 14:58:58

"Umówiłem się z nią na 9-tą..." to projekt filmowo-wspomnieniowy. Ania, razem z kolegami i pomocą Sylwii z biblioteki, odwiedziła najstarszych mieszkańców Muszyny. Pytała ich o... miłość. O wspomnienia tajemnych schadzek, pierszych pocałunków, potańcówek. Powstał film dokumentalny. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania relacji z premiery.

Maciek z Jarocina, we współpracy z biblioteką, zorganizował warsztaty dziennikarstwa obywatelskiego. "Wersja robocza" to tydzień spotkań dla grupy zapalonych gimnazjalistów. Zmierzyli się z robieniem wywiadów, pisaniem relacji, wzięli udział w grze miejskiej. Kolejną c chcą zorganizoiwać juz sami. Zapraszamy do obejrzenia relacji z Jarocina.

 

 

2011-07-14 22:20:29

Znowu będziemy w radiu! Tym razem Hanka Bogoryja Zakrzewska przygotowała materiał o projekcie "Okiem obiektywu", który Paulina Wodzyńska zrealizowała w Golubiu-Dobrzyniu.

Zapraszamy do słychania na falach Czwartego Programu Polskiego Radia, a później - na stronie internetowej stacji.

Szczegóły:

http://www.polskieradio.pl/80/998/Artykul/401569,Razem-ciekawiejHanna-Bogoryja-Zakrzewska 

 
1 | 2 | 3 | 4 | ...
.